sadsad x
asdasd

Köpek Kulubesi Çeşitleri

Köpek Kulübesi

Köpek Kulübesi

Köpeklerin ve aslında tüm canlıların asırlardan beri süre gelen kendini korumada hissetme ihtiyacı vardır. Bu eski zamanlarda insanlarda, mağaralar ve sığınaklara yerleşimler kurmakla başlamış bir evrimsel süreçtir. Aynı insanların evrim sürecinde olduğu gibi köpeklerde de doğada yaşam yine uyuyacak, dinlenecek ve beslenecek bir sığınak ihtiyacı şeklinde kendini göstermektedir. Günümüzde köpeklerin insanlarla birlikte yaşama alışması ve evcilleşmeleri sonrasında bu ihtiyaçları da kendine ait köpek kulubesi alanı olarak şekillenmiştir. Özellikle bahçeli evlerde, köpeklerin hem kendini daha rahat hissetmesi hem de yağmur, soğuk ve sıcak gibi çevresel etkilerden koruması şarttır. Bu amaçla her köpek bir köpek kulübesine ihtiyaç duyar.

Köpek kulübeleri, bahçeli evler ve dış ortamda yaşayan köpeklerin ihtiyacı gibi görünse de; ev içinde yaşayan köpekler için de pozitif davranış eğitimlerini içeren disiplin nedeniyle ev içerisinde de bu tarz köpek kulübesi modelleri kullanılmaktadır. Yani köpek kulübesi sadece, köpeğinizi dış etkenlerden korumakla kalmaz, davranışsal eğitimlerde de önemli rol oynamaktadır.

 

Köpek Kulübesi Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Köpek kulübesi satın almadan önce dikkat etmeniz gereken belli başlı unsurlar bulunmaktadır. Örneğin, köpeğinizin cinsi ve büyüklüğü… Köpek kulübesi içinde köpeğin rahat hareket edebiliyor olması, onu güvende hissettirecektir. Köpeğinizin kilosunu ve büyüklüğünü göz ardı etmeden bir kulübe seçimi yapmanız önemlidir.

Farklı farklı köpek kulübesi modelleri gerek internetten yapacağınız alışverişlerde gerekse mağazalarda karşınıza çıkmaktadır. Bunlar içerisinden ev içi veya ev dışı kullanım hangisinde kullanılacaksa bir tercih yapılabilir. Bez yada kumaş materyaliyle üretilmiş köpek kulübesi modelleri, dış ortam kullanımında çok önerilmemektedir. Çünkü kumaş içeriği nedeniyle soğuk ve su sızdırması sorununa neden olabilir. Ama ev içerisinde bez formlu köpek kulübesi çeşitleri kullanılabilir. Ev içerisinde kullanım amacı, ona ait bir alan ihtiyacı olduğundan özellikle küçük ırk köpek sahipleri tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Daha büyük formlu, çadır görünümlü köpek kulübesi çeşitleri de daha çok orta ve büyük ırk köpek sahipleri tarafından, yine ev içerisinde tercih edilmektedir.

Rahatına düşkün dostlar için: Köpek Yatağı Modelleri

Ev dışında, bahçe ortamında kullanılacak köpek kulübeleri ise daha çok dayanıklı ve sert malzemelerden üretilmiş olmalıdır. Böylelikle köpeğinizi soğuk, yağmur ve sıcak gibi çevresel faktörlerden korumuş olursunuz. Sert dayanıklı malzemeler, tahta, ahşap, sert plastik gibi malzemelerdir. Bu materyallerle üretilmiş kulübeler, köpeğinizin ıslanmasını ve üşümesini önleyeceği gibi yazın da sıcak havanın olumsuz etkilerinden koruyacaktır.

Köpeğinizin, köpek kulübesi ile bağ kurabilmesi de onun içerisinde zaman geçirebilmesi için önemli adımlardan biridir. Bu bazı köpeklerde bu durum zaman kaybetmeden olurken, bazılarında ise zamana yayılmaktadır. Onu köpek kulübesine daha hızlı alıştırmak için, sevdiği ve benimsediği örtüsü, minderi. Vs bulunuyorsa onları kulübe içine koymayı deneyebilirsiniz. Bazen de çok sevdiği oyuncağını, kulübe içerisinde tutmak işe yarayabilir. Köpeğinizin karakterine göre deneme-yanılma ile bu süreci kolaylıkla yönetebilirsiniz. Önemli olan onun kulübeyi benimsemesi ve içinde zaman geçirmeye başlamasıdır. Bu konuda direnç gösteren bir köpeğiniz varsa, biraz sabır ve zamanla bu sorunu da atlatabilirsiniz.

Köpek kulübesi ile köpeğinizin kendini güvende hissetmesi sağlayabilir, aynı zamanda onu dış etkenlerden de koruyarak mutlu bir yaşam sürmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kulubenin yanında güzel bir aksesuar önerisi: Köpek Mama ve Su Kabı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.