Blog

Ankara Kedisi Özellikleri Nelerdir? Bakımları Nasıl Olmalıdır?

31 Mart 2021

Ankara Kedisi cinsi, Dünya tarafından kabul görmüş bir Türk kedisidir. Ankara kedilerinin ana vatanı ise Anadolu’dur. Bazı Avrupa ülkelerinde “Angora Kedisi” olarak da bilinir. Sevimli mi sevimli, upuzun tüylere sahip olan bu kedi türü, uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilmiştir. 18. Yüzyıl’ın ortalarında, Avrupa ülkelerinin soylu ailelerinin gözdesi olan Ankara kedileri, genel olarak saraylarda yaşamış ve bakılmışlardır. Fakat yine o zamanlarda uzun tüylü diğer bir ırk olan İran Kedisinin ortaya çıkması ile, Ankara kedileri gözden düşmüşlerdir. Daha sonra Amerika’daki kedi yetiştiricileri, Anadolu’dan getirdikleri bir çift Ankara kedisini üretmeye başlayarak tekrar popülaritesini artırmıştır. Peki Ankara kedilerinin özellikleri ve bakımı hakkında neler bilmemiz gerekiyor? Evinemama ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda “Ankara Kedisi Karakter Özellikleri Nasıldır?”, “Ankara Kedisi Irkının Temizliği ve Bakımı Hakkında Tavsiyeler Nelerdir?”, “Ankara Kedisi Cinslerinde Beslenme Hakkında Bilgiler?” ve “Ankara Kedisi Çocuklarla İyi Anlaşır mı?” Gibi çok merak edilen soruları yanıtladık. Bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz!

En Zeki Köpek Cinsleri Hangileridir?

29 Mart 2021

Her köpek sahibi, hiç şüphesizdir ki kendi köpeğinin en zeki köpek olarak görür. Bazen bu doğru olsa da en zeki köpek cinsleri için birçok farklı araştırma yapılmıştır. Fakat yapılan araştırmalarda bir köpek kağıt üzerinde ne kadar zeki olursa olsun, sahibinin ilgisi, şefkati ve sevgisi ile bütün potansiyelini ortaya çıkarabilir. Köpek cinslerinin çoğu belirli bir noktaya kadar eğitilebilir fakat bazı köpek türleri vardır ki bu eğitime çok daha meyilli bir yapıya sahiptirler. Köpeklerin içerisindeki doğal zekayı ortaya çıkartacak ve genetik yeteneklerini anlayabilecek motivasyonu bulmak ise bu husustaki en önemli noktadır. Evinemama ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda “Köpeklerde Zeka Neye Göre Belirlenir?”, “Köpeklerde Fiziksel Özellikler Zekayı Belirler mi?” ve “Dünyanın en zeki köpeği ve hikayesi nedir? Gibi merak edilen birkaç soruyu yanıtladık.

Siyam Kedisi Cinsi Hakkında Tüm Bilgiler

27 Mart 2021

Siyam kedisi, oldukça özel bir kedi türüdür. Kendine has ve bütün kedilerden farklı bir görüntüye sahiptir. Adı üstünde, Eski Siyam’da (Tayland) tapınak bekçisi olarak kullanılmışlardır. Bu yüzden tapınak kedisi olarak da bilinir. Tamamen saf ve doğal bir ırk olan Siyam kedileri, zaman içerisinde insanlarla bir arada yaşamaya başlamışlardır. Olağanüstü zekası ve ilgi çekici dış görünüşleri ile herkesin ilgisini çekmeyi başarmış olan bu minik dostlarımız, bütün dünya bilinir ve tanınır. Bedensel güzellikleri kadar zekası ve uyumlu karakteriyle de herkesi kendine hayran bırakan siyam kedilerinin, iletişim yetenekleri de güçlüdür. Siyam kedileri hakkında daha fazla bilgi mi almak istiyorsunuz? Doğru yerdesiniz! Evinemama ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu özel yazımızda, “Siyam Kedileri Fiziksel Özellikleri Nelerdir?”, “Siyam Kedileri Karakteristik Özellikleri Nelerdir?”, “Siyam Kedileri Bakımı ve Temizliği Zor mu?” ve “Siyam Kedileri Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?” gibi merak edilen soruları yanıtladık. Bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz!

Kedilerin İnsan Sağlığına Yararları Nelerdir?

27 Mart 2021

Artık günümüzün bilinen bir gerçeği de Kediler en çok sahiplenilen hayvandır. Köpekler ile birlikte en fazla sahiplenilen kedilerin önde olmalarının nedeni bakımlarının daha kolay yapılmasıdır. Eski Mısır İmparatorluğu’na uzanan kedilerin evcilleştirilmesi insanoğlunun büyük faydalarına hizmet etmiştir. Tarım geçim kaynakları olan insanların artan tahıl depolama alanlarını kemirgen hayvanlara karşı koruyan kediler insanlar için çok kıymetli canlılar olarak kabul edilmiştir. Kedilerle birlikte yaşamanın faydaları nelerdir? Diye sorduğumuzda aklımıza direk veba salgını da gelebilir. İnsanlık, tarihte inanılmaz yıkımlara neden olan farelerden geçen veba hastalığıyla karşı karşıya gelmiştir. Dünyanın ulaşan veba hastalığına karşı kedilerin büyük yararlar sağladıkları düşünülmektedir. Birçok enfeksiyonlu fareyi insanlardan uzak tutan ve veba pandemisinin bitirilmesinde büyük katkısı olduğu düşünülen kediler birçok dinde kutsal veya şanslı hayvan olarak kabul edilmiştir. Bireysel olarak kedilerin insana sağladığı yararlardan önce toplumsal faydalarının ne denli büyük olduğunu görmüş olduk. Gelin kedilerin insanlara yararları neler? Birlikte inceleyelim.

Pomeranian Irkı Özellikleri Nelerdir, Bakımları Nasıl Olmalıdır?

26 Mart 2021

Köpek sahibi olmak isteyen insanların hakkında araştırma yaptıkları köpek cinslerinin başında Pomeranian Boo ırkı gelmektedir. Tatlı tüyleri, masum bakışları ve güzel huylarıyla her fırsatta insanların beğenisini kazanmıştır. Pomeranian ırkı köpekler isimlerini bugünkü Almanya ve Polonya bölgesinden almışladır ve Pomeranya olarak da bilinirler.  Aynı zamanda kızak köpeklerinin bir kırmasıdırlar. Neşeli tavırları ve egzersiz ihtiyaçlarının düşük olması sebebiyle de çoğu aile tarafından büyük ilgi görmüşlerdir. Küçük ırk köpek cinsleri familyasına dahil olan Pomeranian Boo ırkı hakkında birçok soru sorulmaktadır. Sahiplenmeden önce bilinmesi gereken bu bilgiler hayvan sahipleri tarafından büyük önem taşımaktadır.

Bu sorulara örnek olarak Pomeranian Boo ırkı özellikleri nelerdir? Pomeranian Boo cinsi bakımları zor mudur? Gibi soruların yanı sıra;  Pomaranian Boo ırkı ne kadar yaşar? Pomeranian çocuklar ile anlaşır mı? Pomeranian Boo ırkı genetik hastalıkları var mıdır?  Gibi birçok sorunun cevabını sizlerle birlikte cevaplandıracağız.

Van Kedisi Hakkında Merak Edilen Bilgiler

21 Mart 2021

Van kedisi, Türkiye’nin dünyaca ünlü kedi cinslerinden bir tanesidir. Hiç şüphesizdir ki güzelliği ile herkesi kendine hayran bırakabilir. Diğer kedi türlerinin aksine suyu çok fazla seven ve çok da güzel yüzen Van kedileri, fiziksel ve karakteristik özellikleri ile de diğer cinslerden ayrılır. Eğer siz de Van kedilerini çok seviyor ve sahiplenmek istiyorsanız, ya da Van kediniz varsa ve onu daha yakından tanımak istiyorsanız, çok doğru yerdesiniz! Evinemama ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda “Van Kedisi Fiziksel Özellikleri Nelerdir?”, “Van Kedisi Karakter Özellikleri Nelerdir?”, “Van Kedisi Bakımı Hakkında Merak Edilenler?” ve “Van Kedisine En Uygun Beslenme Nasıl Olmalıdır?” gibi çok sık merak edilen soruları yanıtladık. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Kedilerin Banyo Yapma İhtiyacı Var Mıdır?

18 Mart 2021

Evinde minik kedi dostu ile beraber yaşayan herkes bilir ki, kişisel temizliğine ve bakımına en çok dikkat eden hayvanlardan bir tanesi kedidir... Kediler, günlerinin büyük oranda çoğunluğunu kendilerini yalayarak ve temizleyerek geçirirler. Hal böyle olunca da genellikle kedilerin başkaları tarafından banyo yapmasına ya da temizlenmesine ihtiyacı yoktur. Fakat bazı durumlarda, minik dostlarımızı yıkamamız ya da temizlememiz gerekebilir. Peki kediler hangi durumlarda yıkanmalıdır? Evinemama ailesi olarak sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımızda “Kedileri Yıkamak Zararlı mıdır?”, “Kediler Kendilerini Temizleyebilirler mi?”, “Kediler Hangi Durumlarda Yıkanmalıdır?” ve “Kediler Yıkanırken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Nelerdir?” Gibi merak edilen soruları yanıtladık. Bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Kedilerde En Sık Görülen Cilt ve Deri Hastalıkları Hangileridir?

17 Mart 2021

Deri hastalıkları, ne yazık ki minik arkadaşlarımızda en çok karşılaşılan sorunlardan biri olarak karşımıza çıkar. Hal böyle olunca da ne yazık ki biz kedi ebeveynleri de veterinerleri çoğunlukla bu sebeple ziyaret ederiz. Kedilerin vücutlarındaki belirli bir noktayı sürekli kaşımaları, derilerini ısırmaları ya da tüy kaybı yaşamaları gibi belirtiler, birtakım deri hastalıkları yaşadığının habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda biz kedi sahiplerinin kedilerdeki deri hastalıklarının neler olduğunu ve bu hastalıklar ile nasıl mücadele edilmesi gerektiğini bilmeleri oldukça büyük bir önem taşıyor. Çünkü bu gibi basit görünen deri hastalıkları, dikkat edilmediği ve üzerinde durulmadığı zaman çok daha büyük olumsuzluklar yaşatabilir. Hatta ne yazık ki bazen kedilerin hayatını tehlikeye atabilir. Bu konu doğrultusunda tabii ki en önemlisi veterinerin görüşleri doğrultusunda tedaviye devam etmektir. Yine de siz de bu konular ile ilgili fikir sahibi olursanız ve uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri bilirseniz, minik dostunuzun bu süreci en az hasar ile atlatmasına yardımcı olabilirsiniz. Peki bilmeniz gereken önemli noktalar neler? Evinemama ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda “Kedilerdeki Deri ve Cilt hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?”, “Kedilerdeki Alerji Nedenleri Nelerdir?”, “Kedilerde Deri ve Cilt Alerjilerinin Tedavisi Nasıl Olmalıdır?” ve “Kedilerde Alerjik Durumların Önlemi Nasıl Alınır?” gibi merak edilen soruları yanıtladık. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Köpekler Dünyayı Nasıl Görürler?

16 Mart 2021

Sevimli dostlarımız hakkında çok daha fazla şey öğrenmek istiyor ve her zaman onların dünyasını merak ediyoruz... Siz de sevimli arkadaşınızın nasıl bir dünyada yaşadığını zaman zaman merak etmiyor musunuz? Örneğin köpeğinizin dünyaya hangi gözlerle baktığını, bizleri ve etrafı nasıl gördüklerini? Evcil hayvanlarımızın ve en yakın minik dostlarımızın dünyaları bizimkinden elbette ki çok daha farklıdır. Haliyle biz de kendimizi onların yerine koymak ve onlarla empati yapmak isteriz. İşte Evinemama ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda köpekler dünyayı nasıl görürler? Sorusunu yanıtladık! “Köpekler Renkleri Nasıl Görürler?”, “Köpekler Renk Körü müdür?”, “Köpekler Gece Nasıl Görürler?” ve “Köpeklerin En Sevdiği Renkler Hangileridir?” gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız, detaylı bilgi için yazımızın devamını okuyabilir, sevimli minik dostlarımızın gözünden bu dünyaya bakabilirsiniz.

Yavru ve Yetişkin Kediler Neden Kusar?

13 Mart 2021

Kedilerdeki kusma eylemi çoğu zaman can sıkıcı olabiliyor. Bu durumlarda hayvan sahipleri tedirgin olabiliyorlar. Yine birçok kedi sahibi kedisinin neden kustuğunu anlamak için araştırma haline girebiliyorlar.Hastalıkların sonucu olarak ortaya çıkabilen kusma durum, bazı özel sebeplerden dolayı da meydana gelebiliyor. Birçok kedi sahibinin merak ettiği ve korktuğu bu durum hakkında merak edilen soruları cevaplandırdık. Yavru kedim neden kusuyor? Kediler neden kusar? Kedilerde kusma türleri nelerdir? Kedim kusuyor ne yapabilirim? Kedi kusması normal mi? Kedim neden tüy kusuyor? Gibi birçok merak edilen sorunun cevabını sizler için hazırladık. Gelin birlikte inceleyelim.

1 2 3 4
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.