sadsad x
asdasd

Veteriner Köpek Mamaları

Veteriner Mamaları

Köpek maması seçimlerinde belirleyici bazı temel noktalar vardır. Köpeğinizin yaşına, kilosuna, cinsine ve sağlık koşullarına göre değişen bu noktalar ilerleyen yaşlarını daha rahat geçirmesi için belirleyicidir. Tüm unsurlar bir yana sağlık yönünden sorun yaşayan bir köpeğin her daim veteriner kontrolünde ve onun önerdiği mamalardan tüketmesi gerekir. Veteriner maması diye de adlandırılan bir kısım mama grubu, bu amaçla sadece veteriner kliniklerinde ve bazı yetkili büyük satış kanallarında satılmaktadır. Bu tarz sağlık sorunu ya da hassasiyetleri olan köpeklerin köpek maması seçimi dikkat edilmesi gereken öncelikli konulardandır.

Veteriner mamaları, kedi ve köpeklerin fizyolojisini en hâkim kişiler olan veteriner hekimlerin muayenehane ve kliniklerinde satılan ve özel sağlık sorunlarına uygun içeriklerle hazırlanmış bir mama grubudur. Bu tarz mamaların, özellikle veteriner hekimlerin kontrolünde satılmasının nedeni bilinçsizce alınarak tüketilen mamaların ileride daha büyük sağlık sorunlarına yol açabileceği endişesidir. Bunu önlemek amacıyla mama markaları, üretimini yaptıkları özel mamaları belli kategori ve sağlık sorunlarına göre ayrıştırarak veteriner hekimlere yönlendirmektedirler. Son dönemde bu gruba dâhil olan özel veteriner köpek maması gibi mamaların, yetkili ve büyük satış platformlarında satışına onay verilmiştir. Türkiye’nin en kapsamlı ve büyük e-ticaret sitesi olan Evinemama.com’da da bulabileceğiniz bu mamaları, öncelikle veterinerinize danışarak kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Veterinerler Hangi Köpek Mamalarını Öneriyor?

Veteriner hekimler, tıp ekolünün hissettirdiği ve benimsediği şifa olma dürtüsüyle hareket eden, hayvan sağlığı konusundaki bilgi ve birikimleriyle müdahale ve yönlendirmeler sağlayan kişilerdir. Bu amaçla köpek maması ve seçimleri konusunda da gerek teorik bilgileri ve gerek deneyimleri ile köpeğinizin sağlıklı bir yaşamda hayatlarını sürdürmesine katkı sağlamaktadırlar. Veteriner hekiminiz, köpeğiniz için uygun olan köpek maması ve beslenmesine uygun önerilerde bulunmadan önce gerekli kontrollerini yapabilir. Eğer köpeğinizi muayene etme şansı bulunmuyorsa da, yaşı-cinsi-yaşam koşulları, köpekte iştahsızlık gibi belirleyici bilgileri öğrenmek isteyebilir. Buna göre de, size marka ve içerikleri konusunda destek olacaktır.

Eğer ki, sağlık sorunu veya hassasiyetleri olan bir köpeğiniz varsa hassasiyeti olan konuyla ilgili uygun içeriklere yönlendirmektedir. Örneğin, karaciğer sorunları olan bir köpekte karaciğerinin fonksiyonlarının tekrar dengede tutulması amaçlanmaktadır. Bu tarz köpek maması içerikleri, karaciğerin tüm fonksiyonlarını desteklemek amacıyla üretilmiş mamalardır. Beslenmenin yanında, çeşitli takviye ve ilaç ile de desteklenmelidir. Yâda bağırsak ve mide rahatsızlıkları yaşayan köpekler için yine mama oranlarının bu rahatsızlığa uygun şekilde dengelendiği bir mama kullanılmasını önermektedirler. Bunun kararını vermek, gerekli gördüğü tahlil ve analizlerle her daim veterinerinizdedir.

Veteriner Serisi Mama Nedir?

Veteriner serisi mamalar, özel rahatsızlıkları olan kedi ve köpeklerin beslenme yoluyla destek tedavisi sağlayan mama grubudur. Bu mamaların özelliği, diğer mamalardaki oranlar ve içeriklerle hazırlanmamış olmasıdır. Yani sağlıklı yetişkin bir köpeğin herhangi bir sorunu yokken bu tarz bir mama kullanması, tam ve dengeli beslenememesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle veterinerinize danışmadan özel grup mamaları kullanmaktan kaçınmalısınız. Tam ve dengeli beslenemeyen köpeklerde daha sonra, farklı sağlık sorunları olacağından bu konu bir hayli önemlidir. Evinemama'da veteriner serisi kedi maması çeşitlerini de inceleyebilirsiniz.

 

Köpeklerde Karaciğer Yetmezliği için Hangi Mama Kullanılmalıdır?

Köpeklerde karaciğere bağlı gelişen durumlar son dönemlerde bir hayli sıklaşmıştır. Bu sorunun, çeşitli gıda zehirlenmeleri, kimyasal reaksiyonlar ve genetik yatkınlıklar gibi birçok nedeni olabilir. Sorunun çözümüne ilişkin veteriner hekiminizin önerisiyle hızlı aksiyon alınmalı ve sonrasında beslenme modelinin değişimi, ilaç düzeninin oluşturulması gibi süreçlere geçilmelidir. Köpekler karaciğer yetmezliğinde düşük sodyum ve minimum protein oranı içeren hepatic köpek maması tercih edilmelidir. Yaşanan karaciğer sorununun, akut veya kronik bir sorun olup olmadığına göre mama kullanımına devam etmeniz değişkenlik gösterebilir. Burada ve diğer sağlık sorunlarında olduğu gibi veteriner hekiminize danışmanız ve onun yönlendirmesine göre hareket etmeniz oldukça elzemdir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.