sadsad x
asdasd

Kedilerin İnsan Sağlığına Yararları Nelerdir?

Kedilerin İnsan Sağlığına Yararları Nelerdir?
27 Mart 2021

Artık günümüzün bilinen bir gerçeği de Kediler en çok sahiplenilen hayvandır. Köpekler ile birlikte en fazla sahiplenilen kedilerin önde olmalarının nedeni bakımlarının daha kolay yapılmasıdır. Eski Mısır İmparatorluğu’na uzanan kedilerin evcilleştirilmesi insanoğlunun büyük faydalarına hizmet etmiştir. Tarım geçim kaynakları olan insanların artan tahıl depolama alanlarını kemirgen hayvanlara karşı koruyan kediler insanlar için çok kıymetli canlılar olarak kabul edilmiştir. Kedilerle birlikte yaşamanın faydaları nelerdir? Diye sorduğumuzda aklımıza direk veba salgını da gelebilir. İnsanlık, tarihte inanılmaz yıkımlara neden olan farelerden geçen veba hastalığıyla karşı karşıya gelmiştir. Dünyanın ulaşan veba hastalığına karşı kedilerin büyük yararlar sağladıkları düşünülmektedir. Birçok enfeksiyonlu fareyi insanlardan uzak tutan ve veba pandemisinin bitirilmesinde büyük katkısı olduğu düşünülen kediler birçok dinde kutsal veya şanslı hayvan olarak kabul edilmiştir. Bireysel olarak kedilerin insana sağladığı yararlardan önce toplumsal faydalarının ne denli büyük olduğunu görmüş olduk. Gelin kedilerin insanlara yararları neler? Birlikte inceleyelim.

Kedilerin sağlığa faydaları nelerdir?

 

Stres ve Anksiyete Bozukluklarına Karşı İyi Gelir

2021 yılına geldiğimizde insanların en büyük rahatsızlıklarını stres ve anksiyete bozuklukları oluşturmaktadır. Anksiyete bozukluğu bireyin kaygı bozukluğu yaşaması olarak adlandırılır. İnsanların stres etkeniyle beraber yaşamda belli başlı kaygıların içine girdikleri günümüz sorunlarındandır. Psikolog ve psikiyatrlara başvuran insanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Kedilerin bu noktada insanlar için adeta şifa olduğu bilinmektedir. Kedilerin mırmırlaması ve miyavlamaları insan psikolojisi üzerinde pozitif sonuçlar doğurduğu yapılan çalışmalar ile onaylanmıştır.

 

 

Kediler Felç Riskini Azaltır

Felçlik durumu yaş faktorününde içine girmesiyle insanlarda görülen hastalıklardandır. Kedileri olan hayvan sahiplerinin enerjik ve hareketli bir yaşamının olması ayrıca kedinin verdiği rahatlatıcı etkiler de işin içine girince bu insanların felç geçirme riskinde büyük oranda düşmeler olduğu kanıtlanmıştır. Sonuç olarak bilimsel araştırmalara göre kedi besleyen sahiplerin felçlik rahatsızlığını diğer insanlara göre daha nadir yaşadıkları kanıtlanmıştır.

 Kedi Sahiplenmenin Avantajları Nelerdir

Kediler İnsanlar İçin Doğal Terapidir

Kedi sahiplerinin diğer insanlara göre daha sakin yapılara sahip oldukları saptanmıştır.  Vücuttaki oksitosin insanların olaylar karşısında ruh halinin daha dingin kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda Oksitosin hormonu insana güvende hissetme ve sevgi farkındalığı duygularını salgılatır. Yani kedi insana sakinlik katar, sakinlik oksitosin hormonu ve bu hormonda insana sevgi dolu olma hissini verir. Kedi ile terapi mantığı tam olarak bu olsa gerek… Aynı zamanda yapılan çalışmalarda Down Sendromlu çocukların sinirlilik hallerini büyük oranda düşürdükleri gözlemlenmiştir.

 

Kediler Kan Basıncını Düşürürler

Kedilerin önemli yararlarından bir diğeri de kan basıncına olan inanılmaz etkileridir. Yüksek kan basıncı sorunu yaşayan kedi sahipleri üzerinde yapılan araştırmalarda bu insanların kedi severken kan basınçlarının düştüğü gözlemlenmiştir. Kedinin vermiş olduğu sakinleştirici etki kan basıncının daha düzenli olmasına sebep olmaktadır.

 

Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesinde Fayda Sağlarlar

Kediler ile yaşamak bazı alerjik durumları da beraberinde getirebilir. Bu gibi alerjik reaksiyonlarda vücut karşı bir hamle yaparak bağışıklık geliştirmeye çalışır. Bunun sonucunda artık belli başlı reaksiyonlara karşı daha güçlü oluruz.Kısacası ne kadar zaman önce kedi beslemeye başladıysanız bağışıklığınız bir o kadar kuvvetli olabilir. Yine de alerjik reaksiyonlarda mutlaka uzman kontrolüne gitmekte fayda var.

Ayrıca kedi aşı takvimini takip ederek kedinizin de bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz.

 

Kısacası kediler bizim hayatlarımızda önemli bir yere sahiptirler. Sevimli bakışları ile bizi mutlu etmelerinin yanı sıra bizleri önemli sağlık sorunlardan da bir bakıma korumuş oluyorlar. Siz değerli sahiplere ve onların sevimli dostlarına sağlıklı, mutlu yıllar dileriz.

Kedilerde Fip Hastalığı ile ilgili bilgileri okumak için tıklayın!  

 

 

Kedi & Köpek Mamalarını Keşfet!
mama önerisi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.