sadsad x
asdasd

Siyam Kedisi Cinsi Hakkında Tüm Bilgiler

Siyam Kedisi Cinsi Hakkında Tüm Bilgiler
27 Mart 2021

Siyam kedisi, oldukça özel bir kedi türüdür. Kendine has ve bütün kedilerden farklı bir görüntüye sahiptir. Adı üstünde, Eski Siyam’da ( Tayland ) tapınak bekçisi olarak kullanılmışlardır. Bu yüzden tapınak kedisi olarak da bilinir. Tamamen saf ve doğal bir ırk olan Siyam kedileri, zaman içerisinde insanlarla bir arada yaşamaya başlamışlardır. Olağanüstü zekası ve ilgi çekici dış görünüşleri ile herkesin ilgisini çekmeyi başarmış olan bu minik dostlarımız, bütün dünya bilinir ve tanınır.

Bedensel güzellikleri kadar zekası ve uyumlu karakteriyle de herkesi kendine hayran bırakan siyam kedilerinin, iletişim yetenekleri de güçlüdür. Siyam kedileri hakkında daha fazla bilgi mi almak istiyorsunuz? Doğru yerdesiniz! Evinemama ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu özel yazımızda, “Siyam Kedileri Fiziksel Özellikleri Nelerdir?”, “Siyam Kedileri Karakteristik Özellikleri Nelerdir?”, “Siyam Kedileri Bakımı ve Temizliği Zor mu?” ve “Siyam Kedileri Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?” gibi merak edilen soruları yanıtladık. Bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz!

Siyam Kedisi Özellikleri Nelerdir?

Siyam Kedileri Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Genellikle zayıf olan bu minik dostlarımız, buna rağmen oldukça kuvvetlidirler. En belirgin fiziksel özellikleri ise asalet akan duruşlarıdır. Vücutlarının bazı bölgeleri açık, bazı bölgeleri ise koyu renklidir. Siyam kedilerinin genetik yapılarında melezlik yoktur, safkan kedi türlerindendir. Sahiplerine karşı oldukça güçlü bir bağ oluşturan bu minik dostlarımız, sürekli sahiplerinin peşinde dolaşıp beraber uyumayı çok severler. Ortalama ağırlıkları 5 ila 15 kilogram arasındadır. Vücut yapıları ise uzun ve incedir. Safkan siyam kedilerinin gözleri ise koyu renktir. Parlak ve büyük gözleri ile dikkat çeken Siyam kedileri, en beğenilen ve en çok tercih edilen özel kedi türleri arasında yer alır.

Siyam Kedileri Karakteristik Özellikleri Nelerdir?

Fiziksel görünümlerinin yanı sıra Siyam kedileri, karakter özellikleriyle de oldukça özel bir kedi türüdür. En belirgin karakteristik özellikleri ise fazlasıyla konuşkan olmalarıdır. Ses tonu diğer kedi türlerine nazaran daha kalın olan Siyam kedileri, sürekli sizinle iletişime geçmek ve konuşmak ister. Siyam kedileri oldukça uyumlu bir karaktere sahiptir. Diğer evcil hayvanlar ile anlaşabilir ve apartman dairesinde rahatlıkla yaşayabilirler. Sahibi başta olmak üzere, insanlarla yakın olmayı severler ve sürekli ilgi beklerler. Yalnız bırakılan ya da ilgi görmeyen siyam kedileri çok fazla konuşur ve mutsuzken konuştuğu zaman sesleri ağlak bir tondadır... Bunun dışında oldukça enerjik ve zekidirler. Siyam kedileri oyun oynamaktan çok hoşlanır. Öğrenme becerileri de fazlasıyla yüksek olan bu minik dostlarımız ile kolayca at – getir oyunu oynayabilirsiniz. Şirinlik amacı ile kendilerini yerden yere sürükleyen ve peşinizde dolanan Siyam kedileriniz, ilginizi çekmeye ve oyun oynamaya çalışırlar. Son olarak, Siyam kedileri ev değiştirmekten pek hoşlanmaz. İstisnai durumlar hariç çok fazla ortam değiştirmek psikolojilerini bozabilir.

Siyam Kedisi İsimleri Önerileri içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Siyam kedisi Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Siyam Kedileri Bakımı ve Temizliği Zor mu?

Siyam kedilerinin bakımı aslında oldukça kolaydır. Bakımları konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konu beslenmeleridir. Kaliteli ve ihtiyaçlarını karşılayan bir mama ile beslendikleri zaman uzun ve keyifli bir yaşam sürebilirler. Yavru dönemlerinde yavru kedi maması ile beslenmeleri de oldukça önemlidir. Evinemama.com’da ırklara özel ve yavru kedilere özel birçok farklı çeşitte kedi mamasını bulabilir, kolayca sipariş verebilirsiniz! Siyam kedileri her gün aynı saatte yemek yemeyi, oynamayı ve uyumayı severler. İnsanlara fazlasıyla benzeyen bu sevimli arkadaşlarımızın, kendi rutinleri vardır. Diğer bütün evcil hayvanlarda olduğu gibi düzenli veteriner kontrollerini yaptırarak ve aşılarını düzenli vurdurarak, kedi hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunları yaşamalarını önleyebilirsiniz.

Siyam kedilerinin tüyleri kısadır ve bu nedenle bakımı da kolaydır. Haftada iki defa tüylerini tarayarak ölü tüylerden kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Hareketli bir yapıya sahip oldukları için enerjilerini atmaları açısından egzersiz yapma ihtiyaçları vardır. Onunla sık sık oyun oynayabilir ve enerjilerini atmalarına yardımcı olabilirsiniz. Evinemama’da birbirinden farklı kedi oyuncaklarını inceleyebilir, dilediğinizi satın alabilirsiniz.

Siyam Kedisi Bakımı Nasıl, Bakımı Zor mu ?

Siyam Kedileri Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Siyam kedilerinin düzenli beslenmesi ve enerji atımı için egzersiz yapması gerektiğini unutmamanız gerekir. Her evcil hayvan ilgiyi çok sever fakat Siyam kedilerinin birazcık daha ilgiye ihtiyaçları vardır. Onu tüm kalbinizle sevdikten ve gereken ilgiyi ona gösterdikten sonra en yakın arkadaşınız olacağına eminiz.

Siyam Kedisi Beslenme ve Mama Önerisi

Siyam kedileri, her ne kadar özel kedi cinsleri arasında yer alsa da fizyolojik yapısı gereği özel bakım gerektiren bir tür değildir. Yine de sitemizdeki özel ırk kedi mamalarından siyam kedileri için özel üretilmiş çeşitleri inceleyebilirsiniz:

Royal Canin Siyam Kedisi Maması 2 kg

 

Siyam Kedisi (Siamese Cat) Genetik Hastalıkları

Siyam kedilerinde sıklıkla rastlanan genetik hastalıklar şu şekildedir:

  • cücelik
  • ağır kemik hastalıkları
  • kalça çıkığı
  • dejeneratif eklem hastalıkları
  • karaciğer büyümesi

Bu hastalıklar British shorthair cinsi ve  Van kedilerinde de görülebilmektedir.

Kedi & Köpek Mamalarını Keşfet!
mama önerisi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.