Dişi Kedilerde Kısırlaştırma Ameliyatı Nasıl Olur?

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma Ameliyatı Nasıl Olur?

30 Aralık 2020

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma Ameliyatı Nasıl Olur?

Dişi kedilerde yavruluk dönemi sonrası 6. Aydan itibaren artık olgun olduğunun habercisi olan kızgınlık dönemi başlar. Yılda yaklaşık 3 defa tekrarlayan adet dönemlerinde kedinizin çiftleşmek için hazır olduğunu ve gebelik şartlarını karşıladığı dönemdir. Kediler bu dönemde geçtiği her yere kokusunu bırakmaya çalışır. Çoğu zaman huzursuzluk ve agresif tepkilerin yoğunlukta olduğu bu dönemde evden kaçmalar sık yaşanır. Bu dönemde sevimli kızınıza şefkat ve ilgiyi eksik etmemelisiniz. Kediler çok önceleri yaz aylarının sonuna doğru adet görüyorlardı fakat ev yaşamının etkileri, kışın; soba, doğalgaz ile etkisi ile ortam ısılarının şaşmasıyla şimdi çoğunlukla kışın adet görmektedirler.

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma Ameliyatı

Kısırlaştırma ameliyatının 2 yöntemi bulunmaktadır.

Birinci Yöntemde, yumurtaların 2 tanesi bırakılır ve vahim alınır. Bu yöntemde kedi cinsel yaşantısına devam eder fakat hamile kalamaz. Bu yöntemi kedisi dışarı çıkabilen hayvan sahipleri tercih etmektedir. Fakat bazı yan etkiler ve ileriye dönük olumsuz sonuçlar doğurabilir. İçerde kalan yumurtaların enfekte olması, kist oluşumu ve hormonal deri yangınları gibi.

İkinci Yöntemde ise yumurtalıkların ve rahimin bir bütün halinde alınması işlemidir. Bu işlemde kediniz çiftleşme arzusu içine girmez.Adet dönemi yani kızgınlık dönemi dışındaki yaşantısına devam edebilir.

Dişi kedilerde kısırlaştırma işlemi cerrahi bir operasyon şeklinde olur. Ameliyattan 12 saat önce mama alımı durdurulur. Ameliyattan sonra kendine gelmesi 12-15 saati bulabilir. Bu süre zarfında mama ve su verilmemelidir. Hala uyuşukluk etkisi olacağından kusma belirtileri gözükebilir.

Dişi kedilerde kısırlaştırma Ameliyatı Yararları, Avantajları Nelerdir?

Öncelikle kediniz sürekli ev içerisindeyse ve dışarısıyla bağlantısı olmasa bile kısırlaştırma ameliyatı uzmanlar tarafından önerilmektedir. Hem kedinizin her kızgınlık döneminde yaşadığı aşırı stres ve depresyon belirtilerini ortadan kaldırmak hem de oluşabilecek herhangi bir vahim tümörü riskini ortadan kaldırır.

 

Dişi Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı Ücreti Ne Kadar?

Öncelikle kısırlaştırma ameliyatı konusunda kararını veren kedi sahipleri kısırlaştırma ameliyatı fiyatları konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Uygunsuz koşullarda ve belgeleri olmayan yerlerde düşük ücretlerde ameliyat olan birçok kedi hayatını kaybetmektedir. Aynı zamanda veteriner hekim araştırmasını da yapmalıdır. Peki 2020 dişi kedi kısırlaştırma ameliyatı ücreti nedir?

Türkiye Veteriner Hekimleri Birliği’nin açıkladığı rakamlara göre alt ve üst sınır dişi kısırlaştırma ameliyatı ücreti 600-750 TL arasıdır. Diğer sınırlamaları ve bilgilendirmeleri takip etmek için www.tvhb.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz

 

Kısırlaştırma Ameliyatı Sonrası Hangi Mamayı Tercih Etmeliyiz?

Kedi kısırlaştırma ameliyatı sonrası mutlaka Kısırlaştırılmış Kedi Mamaları kullanılmalıdır. Bunun kanıtlanmış birçok sebebi bulunmaktadır. Birçok hayvan sahibinin yaptığı hatalar arasında kısırlaştırma ameliyatı sonrası normal mama kullanımına devam etmek yer alıyor. Bu hem kısa vadede hem de uzun vadede kedinizin sağlık sorunlarıyla karşılaşmasına sebep olacaktır. Kısırlaştırılmış Kedi Mamaları içerdikleri yağ, besin bileşenleri bakımından kısırlaştırma ameliyatı sonrası kedinin ihtiyacı olan besinleri tam olarak sentezlemesi için üretilmiştir. Ayrıca kediler ameliyat sonrası mama alım öğünlerinde artış gözükmektedir. Normal mamalarda olan kalori dağılımı özel kısırlaştırılmış kedilere özel mamalara göre farklılık gösterir. Gün içerisinde kalori açığını geçen kedilerde yağlanma sorunu en sık görülen etkilerdendir bu ve bunun gibi olumsuz sonuçların önüne geçmek ve ameliyat sonrası oluşabilecek herhangi bir sağlık sorununu engellemek için kısırlaştırılmış kedi mamalarını ve kısır kedi konserve mamaları kullanmak şarttır. En çok tercih edilen markalar N&D ve Royal Canin olmakla beraber uzman tavsiyeli bütün Kısırlaştırılmış Kedi Mamalarına yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

 

Hormon İğnesi Kullanımı Zararları

Hormon iğnesini en basit şekilde açıklayacak olursak kedinin kızgınlık döneminin geçici olarak engellenmesi veya ertelenmesini sağlayan kimyasal bir ilaçtır. Bu işlem kedilerin hormon salınımlarını ve yapısını şaşırtır. Çoğu hayvan sahibinin yaptığı bu hata kedinizde geri dönüşü olmayan hastalıklara kapı açabilir. Hormon İğnesinin en sık görülen yan etkileri arasında pyometra ve ovaryum kistik gibi genital enfeksiyon türevi hastalıklardır.

 

Yazımızda kedilerde kızgınlık dönemi, kısırlaştırma ameliyatları ve sonrası, kısırlaştırma ameliyatları 2020 ücretleri ameliyatsız diğer yöntemler üzerinde durduk. Anlayacağınız üzere kısırlaştırma ameliyatı kedinin fiziksel ve ruhsal sağlığı açısından gerekli bir işlemdir. Her yıl binlerce kedi kısırlaştırılmadığı için doğum gerçekleştiriliyor bunların büyük çoğunluğu şehirleşen dünya düzeninde hayatını kaybediyor. Bütün bunlar baz alınırsa kısırlaştırma ameliyatının önemi daha iyi anlaşılacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.