sadsad x
asdasd

En Zeki Köpek Cinsleri Hangileridir?

En Zeki Köpek Cinsleri Hangileridir?
29 Mart 2021

Her köpek sahibi, hiç şüphesizdir ki kendi köpeğinin en zeki köpek olarak görür. Bazen bu doğru olsa da en zeki köpek cinsleri için birçok farklı araştırma yapılmıştır. Fakat yapılan araştırmalarda bir köpek kağıt üzerinde ne kadar zeki olursa olsun, sahibinin ilgisi, şefkati ve sevgisi ile bütün potansiyelini ortaya çıkarabilir. Köpek cinslerinin çoğu belirli bir noktaya kadar eğitilebilir fakat bazı köpek türleri vardır ki bu eğitime çok daha meyilli bir yapıya sahiptirler. Köpeklerin içerisindeki doğal zekayı ortaya çıkartacak ve genetik yeteneklerini anlayabilecek motivasyonu bulmak ise bu husustaki en önemli noktadır. Evinemama ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda “Köpeklerde Zeka Neye Göre Belirlenir?”, “Köpeklerde Fiziksel Özellikler Zekayı Belirler mi?” ve “Dünyanın en zeki köpeği ve hikayesi nedir? Gibi merak edilen birkaç soruyu yanıtladık. İşte en zeki 5 köpek ırkı;

1- Border Collie

Border Collie cinsi köpekler şefkatli, enerjik ve oldukça zekidirler. Özellikle atletizm, çobanlık ve çeviklik konularında başarılıdırlar. En belirgin özellikleri ise sürüdeki diğer hayvanlara karşı koruyucu ve yoğun bakışları olarak bilinir.

En zeki köpek cinleri arasından Border Collie

2- Poodle (Kaniş)

Poodle’lar, dünyadaki en popüler köpek cinslerinden bir tanesidir. Yüksek zekaları sayesinde avcılık, koruyuculuk, takip ve itaat konusunda çok hızlı ve kolay eğitilebilirler.

En zeki köpek cinslerinden olan Kaniş Cinsi

3- Alman Kurdu

Alman Kurtları dünyanın en popüler ikinci köpeğidir. Zeki, akıllı ve cesur bir köpek türüdür. Bunun yanı sıra fazlasıyla çalışkan oldukları için polis teşkilatlarında ya da askeriyelerde de oldukça faydalıdırlar. Ailelere ve çocuklara karşı çok sadık ve sevgi doludurlar.

En zeki köpek cinslerinden olan Alman Kurdu

4- Golden Retriever

Golden Retrieverlar oldukça arkadaş canlısı ve sadıktırlar. En zeki köpek cinslerinden bir tanesi olan bu tür, arama kurtarma ekiplerinde oldukça başarılıdırlar.

En zeki köpek cinslerinden olan Golden Retriever

5- Doberman Pinscher

Bazı ülkelerde bakımı yasak olsa da Dobermanlar, güç, hız ve dayanıklılık dışında polis ve savaş köpeği olarak yetiştirilecek kadar yüksek bir zekaya sahiptirler.

En zeki köpek cinslerinden olan Doberman

Köpeklerde Zeka Neye Göre Belirlenir?

Köpeklerde 3 farklı zeka biçimi vardır. Bunlar;

1- Adaptif Zeka:

Bu zeka türünde, köpeğin öğrenme ve problem çözme yeteneklerine bağlı olarak beceriler elde edilebilir. Bu konuda esas olan köpeklerin hafıza kapasitelerinin ne kadar geniş olduğudur. Köpeklerde Adaptif Zeka ırktan ırka göre değişimler gösterse de asıl önemli olan öğrenme kapasitesinin yüksekliğidir. Yani, bir köpeğin adaptif zekası ne kadar gelişmişse, o köpek yeni şeyleri o kadar iyi öğrendir.

2- İçgüdüsel Zeka:

Bu zeka türü ise eğitim ile ilişkilendirilemez. Bunun sebebi tamamen genetik ile ilgili oluşudur. İçgüdüsel zeka, köpeklerin genetik kodlarının içerisinde saklı olan zeka türüdür. İçgüdüsel zeka türü sayesinde beceriler ortaya çıkar ve eğitim ile hiçbir ilgisi yoktur.

3- Eğitim Zekası:

Bu zeka türü ise köpeklerin eğitilerek kazandıkları zeka türüdür. Uzmanların ve araştırmacıların köpek cinsleri üzerinde yürüttüğü araştırmalara göre, iyi eğitim alan köpeklerin daha zeki oldukları ortaya çıkmıştır. Bu da bizlere, köpeklerin eğitim zekası olduğunu gösterir.

Köpeklerde Fiziksel Özellikler Zekayı Belirler mi?

Kısmen hayır, köpeklerde fiziksel özellikler ve davranış özellikleri iki farklı konudur. Fakat tabii ki orta boy ve kiloda, enerjisi yüksek bir köpek ile uyumayı seven, üşengeç, fazla iri ve hareketsiz bir köpeğin zekası bir olmaz. Bu yüzden köpekleriniz ile her zaman ilgilenmeli, oyunlar oynamalı, enerjisini yüksek tutmalı ve çok fazla kilo almalarına izin vermemelisiniz.

Dünyanın En Zeki Köpeği ve Hikayesi

1944 yılında gerçekleşen İkinci Guam Savaşı sırasında savaşa katılan bir Doberman Pinscher, askerlerin önüne geçerek yaklaşan düşman askerleri konusunda onları uyarmıştır. Daha sonra düşman bombası yüzünden hayatını kaybeden köpek, bugün Guam’daki ABD Deniz Piyadeleri Savaş Köpeği Mezarlığı olarak bilinen mezarlıkta 25 köpeğin arasında yerini almıştır.

Kedi & Köpek Mamalarını Keşfet!
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.