sadsad x
asdasd

Köpekler Dünyayı Nasıl Görürler?

Köpekler Dünyayı Nasıl Görürler?
16 Mart 2021

Minik dostlarımız hakkında çok daha fazla şey öğrenmek istiyor ve her zaman onların dünyasını merak ediyoruz... Siz de minik arkadaşınızın nasıl bir dünyada yaşadığını zaman zaman merak etmiyor musunuz? Örneğin köpeğinizin dünyaya hangi gözlerle baktığını, bizleri ve etrafı nasıl gördüklerini? Evcil hayvanlarımızın ve en yakın minik dostlarımızın dünyaları bizimkinden elbette ki çok daha farklıdır. Haliyle biz de kendimizi onların yerine koymak ve onlarla empati yapmak isteriz. İşte Evinemama ailesi olarak sizler için hazırladığımız bu yazımızda köpekler dünyayı nasıl görürler? Sorusunu yanıtladık! “Köpekler Renkleri Nasıl Görürler?”, “Köpekler Renk Körü müdür?”, “Köpekler Gece Nasıl Görürler?” ve “Köpeklerin En Sevdiği Renkler Hangileridir?” gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız, detaylı bilgi için yazımızın devamını okuyabilir, sevimli minik dostlarımızın gözünden bu dünyaya bakabilirsiniz.

Kopeklerin Gözü Hakkında Bilgiler

Köpekler Renkleri Nasıl Görürler?

Minik dostlarımız, sanılanın aksine dünyayı siyah beyaz görmezler. İnsan gözü, aydınlıkta net görmek üzere ayarlanmıştır. Köpeklerde ise gözler, pek çok predatorda olduğu gibi loş ışıkta net görmeye ayarlıdır. Gözün retina (sinir) tabakasında loş ışıkta gören ve harekete duyarlı “rod” hücreleri ile renge ve detaya duyarlı kon hücreleri vardır. İnsan retinasında 3 çeşit kon hücresi vardır. Köpek retinasında ise yalnızca 2 adet kon hücresi vardır. Hal böyle olunca da köpekler; kırmızı-yeşili ayırt edemeyen renk körü bir insan gibi görürler.

Renk körü insanlar için de geçerli olan yaygın inanışın tersine, köpeklerin dünyayı siyah beyaz görmez. Sadece kımızı ve yeşili ayırt edemezler. Köpeklerin yüzün 2 yanında yer alan gözleri sonucu görme alanı 240 derecedir. İnsanlarda ise yanlara doğru olan görme alanı 200 derecedir. Kedi ve köpeklerde retinanın altında gelen ışığa ayna etkisi yapan ve gece avlanmak için daha net görmeye yardım eden “tapetum” tabakası vardır. Bu yüzden araba farları ile hayvan gözleri parlar.

Köpekler Renk Körü müdür?

Minik dostlarımız için özellikle belirlenmiş renk körü diye bir terim yoktur. Fakat bu durumu şu şekilde izah edebiliriz; “köpekler, tıpkı renk körü bir insan gibi görürler.” Bu yüzden de renk körü olan insanların, köpeklerin gözünden dünyaya bakması ve empati yapması çok daha kolaydır.

Köpekler Sahibini Nasıl Görür

Köpekler Gece Nasıl Görürler?

Minik dostlarımızın gözündeki retina tabakasında bulunan ve gözün az ışıkta görebileceği şekilde özelleşmiş olan hücreler insanlara nazaran çok daha fazladır. Retinanın hemen arkasında bulunan yansıtıcı hücre tabakası, retinadan geçen ışığın alıcı hücrelere ikinci kez çarpmasını sağlar, böylece ışığın gözde toplanma etkinliği yaklaşık %40 oranında artırılmış olur. Işığın az bir kısmı ise, gözde tutularak sarı-yeşil göz ışıldamasını sağlar. Bu durum, gece vaktinde köpeklerin ya da kedilerin gözüne doğru ışık tutulduğunda görülebilir. Örtü tabakasındaki bu yansıtma sayesinde geceleri insandan daha iyi görürler ve düşük ışık kaynaklarını daha iyi değerlendirebilirler.

Köpekler Renk Korü mü?

Köpeklerin En Sevdiği Renkler Hangileridir?

Köpek dostlarımız bir nevi renk körü oldukları için, en sevdikleri renklerin hangileri olduğu belli değildir. Ancak sarı rengi çok daha net görebildikleri ve yapılan testlerde bu tonlara daha çok yakınlaştıkları açıklanmıştır. Siz yine de kendi minik dostunuza seçim yaptırmadan en sevdiği rengi belirlemeyin...

Minik dostlarımız dünyayı bizim gibi değil, hatta bizden çok daha farklı bir şekilde görüyorlar. Bazen arkadaşımızın gözünden dünyaya bakmak, onları çok daha rahat anlamamıza yardımcı olabilir. Empati yalnızca insanlar arasında yapılması gereken bir şey değildir. Minik dostunuzun yerine kendinizi koyduğunuz zaman ve etrafınıza onun gözünden baktığınız zaman, sizden sadece ilgi ve sevgi istediklerini fark edeceksiniz.

Kedi & Köpek Mamalarını Keşfet!
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.