Köpeklerin Asla Tüketmemesi Gereken, Köpeklere Yasak Besinler Hangileridir?

Köpeklerin Asla Tüketmemesi Gereken, Köpeklere Yasak Besinler Hangileridir?

27 Aralık 2020

Köpeklerin Asla Tüketmemesi Gereken Besinler Hangileridir?

Kimi zamanlar köpeğimizi ödüllendirmek için bazen de masum bakışlarına dayanamayarak yediğimizden bir parça da ona veririz. Herkesin de bildiği üzere köpekler ile insanların yapıları birbirinden farklıdır. Günlük hayatta sürekli tükettiğimiz, sağlıklı olarak bildiğimiz birçok insan gıdaları aslında köpekler için çok tehlikeli olabiliyor. Öğütme sistemleri, sindirim sistemleri, organlarının yapıları ve genetikleri onları birer etçil hayvan grubuna dahil etmektedir. İnsanların köpekleri ilk evcilleştirme zamanı 12.000 yıl önceye dayanmakta. Bu dönemden bu yana köpekler et ürünleri dışında insan gıdalarından arda kalanlar ve sebze türü ortak besinleri de beraberinde tüketmekte. Bütün bu zaman zarfında onların genetiği artık sebze türü gıdaları da sindirebilir ve emzimlenebilir hale gelmiştir. Bu sebepten dolayı köpeklere fakültatif etçil demek daha iyi olacaktır.  Fakat fakültatif etçil olmaları her türlü sebze türü gıdalar ile beslenebileceği anlamına gelmiyor. Onların sağlıklı olmalarının sizin için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu bağlamda köpekleri yine köpekler için özel üretilmiş köpek mamalarıyla beslemeniz gerekiyor.

Köpekler için zararlı besinler hangileridir? Köpeği zehirleyebilecek gıdalar hangileridir? Köpeklere verilmemesi gereken yiyecekler nelerdir? Bu soruların cevaplarını sizler için aşağıda listeledik.

 

1) Çikolata

Çikolata köpekleri zehirler mi?

 Günlük hayatta tükettiğimiz ürünlerden çikolata içerinde kakao bulunmaktadır. Kakao metil ksantin içermektedir. Yemekten keyif aldığımız çikolata, köpekler için zehir niteliği taşımaktadır.  Köpeklerin sindirim sisteminde parçalanması uzun zaman alan çikolata karaciğer enzimlerini olumsuz etkiler bunun sonucunda sağlık sorunlarının da oluşmasına sebep olur. Küçük miktarları bile köpeklerde ishal, kusma gibi etkiler gösterebilir. Bazen bir parça çikolata kalpte, merkezi sinir sisteminde ve böbreklerde hayati tahribatlara yol açabilir. Bütün bu riskleri almayarak onları çikolata ve türevi gıdalardan uzak tutmak en mantıklısı olacaktır

2) Peynir

peynir-kopekler-icin-zehirli-midir

Evet yanlış duymadınız ‘’peynir’’. Bizim aile yaşantımızda kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan peynir köpekler için zararlı gıdalar arasında yer almaktadır. İçerdiği süt şekeri ve yağ bileşiminden dolayı köpeğinizin midesinin bunu hazmetmesi çok zordur. Bunun sonucunda mide problemleri, ishal, kusma gibi birçok reaksiyon gösterebilir.

3) Süt

‘’Süt mü?’’ dediğinizi duyar gibiyiz. Her ne kadar kulağa tuhaf gelse de kendi annesi dışındaki aldığı hayvansal sütler köpeğinize zararlıdır. Sık kullanılan dana sütlerindeki bakteriler ve bileşimler insanlar tarafından kolayca sindirilebilir fakat köpeğinizin sindirim sistemi ve yapısı bunu aynı şekilde yapamaz. Sütte bulunan tıpkı peynirdeki yağ ve süt şekerinin oranı köpekler için uygun değildir. Bundan sonra yavru köpeğe süt verilirken en gördüğünüzde bu durumu engelleyebilirsiniz. Ayrıca sevimli dostunuza köpek süt tozları ve ek besinler,tavviyeler, multivitamin verebilirsiniz. Böylece hem besinlerini eksiksiz almış olacaklar hem de hiçbir zarar görmemiş olacaklardır.

4) Soğan ve Sarımsak

Sarımsak ve Soğan Köpekler İçin Zararlı mıdır

Türk sofralarının vazgeçilmez ikilisi ‘’soğan’’ ve ‘’sarımsak’’ köpekler için adeta zehir özelliği taşımaktadır. İnsan ve köpek yapılarının birbirinden çok farklı olduğunu yazımızın başında söylemiştik. İçerdiği antioksidan ve c vitamini özleriyle insan için adeta şifa niteliği taşımaktadır. Fakat köpek genetiğini göz önüne aldığımızda bu durum hiç de böyle olmuyor. Soğan ve sarımsak kan oluşumunu sağlayan alyuvar yapılarını tahrip eder ve onları büyük dolaşım sitemi rahatsızlıklarıyla baş başa getirir. Öyle ki idrar ve dışkılarının renklerini bile değiştirebilir. Bu sebeple ne olursa olsun köpeklerimizi bu gıdalardan uzak tutmalıyız.

 

5) Avokado

İçerdiği vitaminler, mineraller ve antioksidanlar avokadoyu insanlar için yararlı bir besin haline getirmiştir. Fakat aynı şeyi köpekler için söylemek mümkün değildir. İçerdiği persin maddesinden dolayı köpeklerin metabolizmalarında, midelerinde ve kalbinde olumsuz durumlara neden olmaktadır. En sık karşılaşılan yan etkisi ise akciğer ve böbreklerde yarattığı tahribattır.

6) Üzüm

uzum-kopekleri-zehirler-mi

Köpekleri için toksik besinlerin başında üzüm gelmektedir. Tüketildiğinde köpeğiniz organ yetmezliğine kadar götürebilir. Eğer köpeğinizin üzüm yediğini görürseniz mutlaka tıbbı destek almalısınız çünkü ölümle karşılaşılan üzüm zehirlenmeleri oldukça fazladır.

 

Köpekler için zehir niteliği taşıyan ve asla verilmemesi gereken besinleri yazımızda derledik. Bu gibi birçok yiyecek bulunmaktadır. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi onlar için en iyisi, onlar için özel üretilmiş kuru köpek mamaları ve konserve yaş mamaları olacaktır. Onları lezzetli besinler için ile ödüllendirmek istiyorsak ve değişiklik yapmak istediğimizde köpek ödül mamalarını onlar için en doğru ve sağlıklı tercih olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.